copyright by FPPZ 2004
STRONA GŁÓWNA
PROJEKT
CENTRUM WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W LEGNICY
AKTUALNOŚCI
GALERIA
ANKIETY DO POBRANIA

DLA BEZROBOTNYCH
DLA PRACODAWCÓW
PRACA W UNII EUROPEJSKIEJ
WSZYSTKO NA TEMAT RYNKU PRACY
SYTUACJA NA RYNKU PRACY

SYTUACJA KOBIET NA RYNKU PRACY W POLSCE
RYNEK PRACY WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO
KARTA WSPÓŁPRACY
PRZYDATNE
ADRESY I LINKI
PORADNIK

CURRICULUM VITAE
LIST MOTYWACYJNY
ROZMOWA KWALIFIKACYJNA
WOLONTARIAT
AKTY PRAWNE

UMOWA O PRACĘ
ROZWIĄZANIE UMOWY O PRACĘ
URLOP
WYKAZ POWIATOWYCH
URZĘDÓW PRACY
TU UZYSKASZ POMOC
KONTAKT

WSZYSTKO NA TEMAT RYNKU PRACY

Obecnie problem bezrobocia i poszukiwanie najskuteczniejszych metod jego zwalczania są jednym z najistotniejszych dylematów społecznych, jak również gospodarczych współczesnej Polski. Największym wyzwaniem dla Polski na najbliższe lata jest stworzenie warunków umożliwiających osiągnięcie wyższej stopy zatrudnienia i obniżenie poziomu bezrobocia. Podejmowanie skutecznych działań w tym zakresie będzie wpływać na wyniki uzyskiwane w skali całej gospodarki narodowej.

Od paru lat, praca w naszym kraju stanowi towar deficytowy. Jest przedmiotem pożądania świeżo upieczonych absolwentów, doświadczonych menadżerów i średnio wykwalifikowanych pracowników. Bezrobocie stało się faktem, zaczęło dotykać wszystkie grupy zawodowe, nawet te świetnie wykształcone z wieloletnim doświadczeniem.

Nowoczesny rynek pracy stawia przed nami coraz większe wymagania. Wysokie kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, nie dają pewności, że znajdziemy wymarzoną pracę. Rynek pracy wymaga od nas dużej aktywności i wytrwałości. Aktywne szukanie to nie tylko odpowiadanie na ogłoszenia, ale wychodzenie pracy na przeciw:

Poniżej podajemy kilka propozycji w jaki sposób powinno się szukać pracy.

 1. Pierwszy krok
 2. Drugi krok
 3. Trzeci krok
 4. Czwarty krok


Pierwszy krok

Chcąc znaleźć pracę, powinieneś zebrać informacje o rynku pracy, na którym planujesz pracować. Pomoże ci to na ocenę twoich szans na zatrudnienie - poprzez porównanie informacji o potrzebach i wymaganiach pracodawców z tym, co jesteś w stanie zaoferować.
Do takiej analizy niezbędne będzie zebranie następujących informacji:

 • W jakich zawodach są poszukiwani pracownicy na terenie gdzie chciałbyś pracować?
 • Jak dużo miejsc pracy w tych zawodach oferują pracodawcy?
 • Jakie wymagania stawiają pracodawcy kandydatom do pracy?

Istotne w szukaniu pracy jest przeanalizowanie rynku pracy a w szczególności na jakie zawody jest największy popyt. Poniżej przedstawiamy przykłady zawodów przyszłości.

 • specjaliści finansowi - doradcy podatkowi, inwestycyjni, funduszów emerytalnych, analitycy finansowi
 • tworzenie i organizacja systemów komputerowych
 • negocjatorzy
 • pracownicy związani z opieką nad ludźmi starszymi
 • zarządcy ( budynków mieszkalnych, biurowych i innych obiektów)
 • sprzedawcy - specjaliści
 • zawody związane z ochroną budynków, mienia, danych komputerowych
 • menadżerowie
 • asystenci szefów
 • hotelarze
 • zawody związane z informatyką (np. administratorzy sieci, graficy)
 • zawody związane z mediami (np. kamerzyści, dźwiękowcy, dziennikarze)

Na początku trzeba się zastanowić: co chciałbym robić? Jakiej pracy szukam? Na czym się znam?

Pomocne w tym zadaniu będą kartka i ołówek. Można podzielić kartkę na pół i wypisać wszystkie swoje mocne i słabe strony. Ważne jest, aby wykonując to zadanie być szczerym wobec samego siebie. Kiedy zrobimy rachunek sumienia, zastanówmy się co chcielibyśmy robić. W jakim zawodzie będę mógł wykorzystać swój potencjał, a na jakim stanowisku będę się źle czuł. Po tej analizie nie będzie problemem ustalenie listy firm w których chcielibyśmy pracować. Pomocna w tym zadaniu będzie książka telefoniczna, Panorama Firm lub internet. Po ustaleniu listy firm w których chciałbyś pracować postaraj bezpośrednio skontaktować się z pracodawcą. Można spróbować umówić się telefonicznie na spotkanie i dostarczyć swoje dokumenty. Można dokumenty wysłać za pomocą poczty.
Pamiętajmy jednak, aby zaadresować list na nazwisko konkretnej osoby, co nie pozwoli dokumentom zaginać w korespondencji.
Zanim dotrzesz do konkretnego pracodawcy zastanów się

 • jakie szczególne wymagania stawia on swoim pracownikom (chodzi tu nie tylko o wymagania związane bezpośrednio z danym stanowiskiem pracy, ale takie jak np. stosunek do służby wojskowej, sytuacja rodzinna, cechy charakteru, itp.),
 • jaki "klimat" panuje wśród pracowników danej firmy,
 • czy dany pracodawca docenia swoich pracowników, umożliwia im (pomaga) w doskonaleniu umiejętności zawodowych, jaki jest system awansowania, itp.

powrót

Drugi krok

Następną z metod aktywnego poszukiwania pracy jest powiadomienie o tym znajomych, przyjaciół, rodziny. Ma to służyć temu aby oni powtarzali tą informacje dalej: swojej rodzinie , przyjaciołom itp. Jest to wyjątkowo pomocny sposób rekrutacji pracowników przez pracodawców, którzy często wolą osoby sprawdzone, polecone, przez znajomego lub innego pracownika.

powrót

Trzeci krok

Osoby szukające pracy dobrze wiedzą, gdzie można znaleźć aktualne oferty. Istnieje kilka źródeł. Największą ilością ogłoszeń dysponuje poniedziałkowy dodatek Gazety Wyborczej. Warto także zajrzeć do regionalnych dzienników, gdzie ukazują się ogłoszenia. Jednak największe źródło informacji przy szukaniu pracy stanowi Internet. Istnieje wiele dużych portali internetowych na których możemy każdego dnia znaleźć nowe oferty. W aktywnym poszukiwaniu pracy z pewnością mogą pomóc portale internetowe, gdzie umieszczane są aktualne oferty pracy.

powrót

Czwarty krok

Szukając pracy można jednocześnie wykorzystać instytucje zajmujące się doradztwem personalnym. Firmy tworzą na własny użytek bazy danych. Osoby szukające pracy mogą wypełnić ankietę, a wtedy ich dane zostaną umieszczone w bazie danych firmy. Warto złożyć swoje dokumenty, gdyż firmy szukając pracowników korzystają nie tylko z ogłoszeń, ale przede wszystkim z własnej bazy danych. Przedstawiamy przykładowe instytucje, które mogą pomóc w poszukiwaniu pracy.

Na stronie www.abcpraca.pl można znaleźć adresy przydatnych organizacji znajdujących się w województwie dolnośląskim.

powrót